atelier typ

anea s.r.o.

Náš atelier se zabývá zhotovováním a restaurováním uměleckých děl v obecném kovu. Většinou pracujeme s barevnými kovy (bronz, mosaz, měď), často tvoříme i ze stříbra.

homepagee-mailkontakty
Návrh pamětní mince k šestistému výročí Staroměstského orloje (autor - V. Oppl) - bronz, průměr 20 cm


MEDAILE

UMĚLECKÁ SLÉVÁRNA

Medaile s portrétem T. G. Masaryka (M. Truhlíková) - bronz, průměr 20 cm

Naše slévárna sídlí v Tuhani u Mělníka. Tam odléváme především sochy z bronzu. Z tohoto materiálu odléváme také pamětní desky, plakety a medaile. Z mosazi odléváme mnoho různých typů zvonků, svícnů, pečetítek a jiných dekorativních prvků. Na zakázku odléváme nábytkové a dveřní kování. Na přání zákazníků odléváme plastiky, nebo dekorativní předměty také ze stříbra, zřídka i z hliníku. Formujeme a odléváme buď do písku, nebo metodou ztraceného vosku. Pro první způsob používáme jemný sprašový písek, který, díky mikroskopickému zrnu, umožní dokonalý otisk i těch nejmenších detailů např. na medailích. V druhém případě odléváme do směsi antuky a sádry.

Někteří z nás pracovali dříve v umělecké slévárně Ústředí uměleckých řemesel. Tam jsme odlévali především sochy pro Národní galerii v Praze. V současné době spolupracujeme hlavně s Horáckou galerií v Novém Městě na Moravě. Konečnou úpravu odlitků, cizelování a patinování, provádíme buď v dílně na Kladenské ulici v Praze 6, nebo zadáváme cizelérům se kterými spolupracujeme.


MEDAILE

Medaile jsou dalším zajímavým zpestřením naší práce. Odléváme pamětní plakety, pro numismatiky originály návrhů pamětních mincí atd.

FORMOVÁNÍ DO PÍSKU

Návrhy mincí nebo plakety s nízkým reliéfem odléváme do pískových forem. Tato metoda zabrání deformacím odlitku a zaručí věrnou kopii. K formování používáme jemný sprašový písek jehož mikroskopické zrno umožní dokonalý otisk i v těch nejjemnějších detailech.

ODLÉVÁNÍ METODOU ZTRACENÉHO VOSKU

Mají-li plakety vysoký, složitý reliéf, odléváme je metodou ztraceného vosku. Tento způsob umožní zaformovat a odlít i ty nejfantastičtější tvary.

Eliška Přemyslovna (autor - M. Vitanovský) - bronz, průměr 15 cm

CIZELOVÁNÍ

U medailí (plaket) zhotovujeme vždy více odlitků. Z těch vybereme ten nejlepší, na kterém je minimum cizelování. Tím zaručíme věrnost kopie a cizelér jenom podtrhne charakter modelace. S některými autory jsme domluveni tak, že jim zhotovíme pouze odlitek a oni si plaketu dokončí sami.


PATINA

Při patinování medailí lze rozehrát pestrou paletu barev. I zde jde většinou o klasické konzervativní barvy. Zlatavě žlutou, hnědou, případně obě s nádechem zelené. Je však možné popustit uzdu fantazii patinovat plakety modře, červeně, bíle atd.


FOTOGALERIE

Některé naše práce jsou zachyceny ve fotogalerii.

 


Adresa: Kladenská 77, Praha 6, 160 00, telefon: +420 605 422 957, e-mail: atelier@atelier-typ.cz

design & developed by trom

Seo servis