atelier typ

anea s.r.o.

Náš atelier se zabývá zhotovováním a restaurováním uměleckých děl v obecném kovu. Většinou pracujeme s barevnými kovy (bronz, mosaz, měď), často tvoříme i ze stříbra.

homepagee-mailkontakty
Pamětní deska věnovaná Josefu Fantovi (autor - Z. Preclík) - bronz, 60 x 86 cm


PAMĚTNÍ DESKY

UMĚLECKÁ SLÉVÁRNA

Pamětní deska věnovaná Petru Brandlovi (autor - Z. Preclík) - bronz, 60 x 86 cm

Naše slévárna sídlí v Tuhani u Mělníka. Tam odléváme především sochy z bronzu. Z tohoto materiálu odléváme také pamětní desky, plakety a medaile. Z mosazi odléváme mnoho různých typů zvonků, svícnů, pečetítek a jiných dekorativních prvků. Na zakázku odléváme nábytkové a dveřní kování. Na přání zákazníků odléváme plastiky, nebo dekorativní předměty také ze stříbra, zřídka i z hliníku. Formujeme a odléváme buď do písku, nebo metodou ztraceného vosku. Pro první způsob používáme jemný sprašový písek, který, díky mikroskopickému zrnu, umožní dokonalý otisk i těch nejmenších detailů např. na medailích. V druhém případě odléváme do směsi antuky a sádry.

Někteří z nás pracovali dříve v umělecké slévárně Ústředí uměleckých řemesel. Tam jsme odlévali především sochy pro Národní galerii v Praze. V současné době spolupracujeme hlavně s Horáckou galerií v Novém Městě na Moravě. Konečnou úpravu odlitků, cizelování a patinování, provádíme buď v dílně na Kladenské ulici v Praze 6, nebo zadáváme cizelérům, se kterými spolupracujeme.

PAMĚTNÍ DESKY

tzv. Desky štěstí (Karlův most, podstavec sochy sv. Jana Nepomuckého) - bronz, 53 x 65 cm

Pamětní desky jsou dalším důležitým bodem našeho programu. Ani zde nejsme nikterak omezováni velikostí. Můžeme zhotovit desku od rozměru několika desítek čtverečních centimetrů po několik čtverečních metrů.

FORMOVÁNÍ DO PÍSKU

Klasické textové desky, popřípadě desky s nízkým reliéfem, odléváme do pískových forem. Pro formování používáme velmi jemný sprašový písek, jehož mikroskopické zrno umožní dokonalý otisk se všemi detaily. Metoda formování do písku také zaručí odlitek bez deformací prvního plánu, tedy dokonale rovnou základní plochu.

FORMOVÁNÍ METODOU ZTRACENÉHO VOSKU

RELIÉFNÍ DESKY

Pokud jde o desku s vysokým, složitým reliéfem, pak pro zaformování modelu používáme kaučukové formovací hmoty a desku odléváme metodou ztraceného vosku do směsi antuky a sádry. Díky tomu lze formovat a odlévat i ty nejfantastičtější tvary.


CIZELOVÁNÍ

I pamětní desky cizelujeme především ručně, pomocí klasických nástrojů. Stroje a strojky používáme minimálně, pouze tam, kde nevadí technický charakter opracování. Např. hladká plocha prvního plánu, rovné hladké boky, nebo zabroušení spodní dosedací hrany.


PATINA

Stejně jako u plastik můžeme na přání zákazníka dodat pamětním deskám patinu v jakékoliv barvě. Většinou je požadována klasická hnědá (kožená) patina, ale nejsou výjimkou ani různé tóny zelené, nebo zlatavě žluté. V našich možnostech je mnohem širší barevná škála. Samozřejmě jde o patinu vytvořenou chemickou reakcí, nikoliv barvou.


FOTOGALERIE

Ve fotogalerii jsou opět některé práce zachyceny. K zajímavým patří např.:

Běžným typem pamětní tabule je deska, kterou jsme navrhli a odlili pro Senát ČR na průčelí Kolowratského paláce. Je věnována generálu Eliášovi.

 


Adresa: Kladenská 77, Praha 6, 160 00, telefon: +420 605 422 957, e-mail: atelier@atelier-typ.cz

design & developed by trom

Seo servis